1 µg = 40 IU
Následující doporučení užívání vitamínu D platí v případě, že máte zjištěnu nízkou hladinu vitamínu D v krvi. Pokud neznáte vaši hladinu, nechte si ji změřit. Buď požádejte svého lékaře nebo využijte případných akcí různých zdravotnických zařízení, která mnohdy nabízejí měření hladiny tohoto vitamínu zdarma jako např. FN Plzeň v březnu 2023.
- VitaD3drops: 50 µg (2000 IU) - jedna nebo dvě kapky denně či 20 kapek najednou 1x týdně.
- VitaD3tabs NEW: 100 µg (4000 IU) - je nutno konzumovat s jídlem, které obsahuje tuk, 2-3 tablety za týden.
- VitaD3caps: 50 µg (2000 IU) - raději jedna kapsle obden nebo 4-5 kapslí najednou 1x týdně.
- VitaK2+D3tabs: 50 µg (viz výše)
- Fintabs CD a CD bori: 10 µg ve 4 tabletách (400 IU)
- Epamaris oil: 2,5 µg (100 IU) v 1 lžičce
Zdroje: Tučné ryby (hlavně játra), maso a výrobky z masa, vaječný žloutek (EFSA).
EFSA - přípustná horní hranice: 100 µg.
Doporučené hladiny se u různých mezinárodních organizací liší. Výše zmíněná horní hranice od EFSA mi ale přijde víc než dostatečná.
Nová studie publikovaná 2020 naznačuje, že vystavení pouze rukou a nohou slunci 3x v týdnu nedostačovalo pro adekvátní hodnoty vitaminu D v těle. Studie byla prováděna na korejské populaci. (Zdroj: ConsumerLab)
Vhodné je brát vitamín D spolu s největším jídlem dne. Nebo spolu s jídlem, které obsahuje nejvíce tuku. Poměr mononenasycených a polynenasycených kyselin nehraje zásadní roli. Předpokládá se, že vstřebatelnost se zvyšuje při zapojení žlučových kyselin, které jsou vyplavovány při trávení tuků. (VitaD3caps sice obsahuje tuk - olivový olej, ale stejně doporučuji brát opravdu s jídlem, kde je největší množství tuku a nesnažit se za každou cenu brát ráno, jak je uvedeno v katalogu.)