Prodejci (nejen psyllia) na svých webech a v reklamních materiálech uvádějí, že je třeba jíst tyto doplňky proto, že konzumujeme spoustu bílého pečiva, červeného masa, cukru, nehýbeme se atd.
Vážně?
Takže je v pořádku pokračovat v tomto životním stylu a jíst psyllium?
Pokud je mi známo, tak EFSA, tedy mezinárodní sdružení odborníků, které doporučuje Evropské komisi další postup v oblasti výživových tvrzení, neschválila pro psyllium zatím tvrzení žádné. Jinými slovy nenašlo se podle nich nic, co by jednoznačně dokazovalo, že pokud se začne psyllium či jiná podobná vláknina užívat, nějaký lidský zdravotní ukazatel se zlepší.
V tomto směru si tedy řada prodejců dost zahrává, jelikož prezentuje psyllium jako prostředek na snížení cholesterolu, hladiny cukru, na hubnutí a podobně.
Psyllium - zázrak nebo ne?
Nic není samospasitelné. Síla je v týmu.
Když ptáčka lapají...
Je EFSA spolek padouchů?
Ze začátku jsem se díval na panel EFSA skrz prsty. Jako že upírají lidem právo pomáhat svému zdraví přírodními prostředky.
Čím více však vstřebávám informací z různých odborných zdrojů, tím více jim fandím.
Hlavně jde o to, že jejich činnost lze vnímat i jako ochranu.
Mnoha lidem totiž reklamní bláboly prodejců mohou navodit představu, že když budou dál jíst jako dobytek, permanentně se válet na gauči, stačí si pak vzít nějaký zázračný doplněk a vše bude ok.
Tak to ale prostě nefunguje.
A k tomu všemu olovo.
Navíc nezávislý server, který testuje doplňky stravy, nedávno zjistil, že v překvapivě velkém počtu vzorků psyllia je nadlimitní obsah olova.
A jak jistě všichni vědí, olovo není dobré konzumovat. Tento těžký kov je obvzlášť nebezpečný proto, že se v těle kumuluje (tzn. že i malé dávky se časem nasčítají) a vydrží v našem organismu až 30 let!
Mezi jeho nežádoucí účinky patří např. snižování IQ a vyvolávání poruch činnosti ledvin.
U malých dětí se nebezpečí ještě zvyšuje.
Pokud už budete o nějakém výrobku s obsahem této vlákniny uvažovat, zjistěte si, zda prodejce či výrobce má výsledky testů na těžké kovy a také jakého jsou data.
Krabička s jitrocelem za vás změnu neudělá
Vezměte raději rozum do hrsti a uvědomte si, že pokud máte mírně zvýšený cholesterol či cukr, případně špatné trávení a chcete zvýšit vaše šance na delší život ve zdraví, musíte udělat zásadnější změny v tom, jak žijete.
Nestačí jen začít polykat mletý indický jitrocel.
Vláknina může být i větší zábava, než jen slupky s vodou
Na závěr chci podotknout, že dostatečný příjem vlákniny v potravě je v pořádku a že většina lidí příjem dostatečný nemá. Vlákniny jsou však různé druhy. Hlavní rozdělení je na rozpustnou a nerozpustnou.
Psyllium obsahuje jeden z několika druhů rozpustné vlákniny a jeho užívání může být v určitých případech po omezenou dobu prospěšné. Nicméně vývoj života na zemi nám dává dostatečně najevo, že síla je v rozmanitosti a kombinaci různých faktorů. Když si dáte houby, máte tam vlákninu, když si dáte zeleninu máte tam jinou vlákninu, když si dáte oříšky, máte tam zase jinou vlákninu, když si místo rýže uvaříte špaldu, máte tam zase trochu jinou vlákninu a tak by se dalo pokračovat.
Využijte tedy toho, že se již u nás dá koupit tolik druhů potravin, vybírejte ty nejméně zpracované a dojděte si pro ně pěšky do krámu, který je alespoň 20 minut cesty. Pokud uvažujete o nějakém doplňku stravy, vybírejte ty, které obsahují látky, které obyvatelům ČR prokazatelně chybí (např. jód a selen) a ze stravy se i při dobré vůli získávají těžko. K dostatečnému příjmu vlákniny si opravdu stačí vybírat ty správné potraviny, které ještě dodají nepřeberné množství dalších látek prospěšných pro naše zdraví a navíc skvěle chutnají. Psyllium ne.