Dlouhodobé a každodenní sezení se s novými poznatky ukazuje být více rizikové pro naše celkové zdraví než se původně myslelo. Dokonce i "sedaví" lidé s týdenním pohybovým režimem splňujícím doporučení WHO byli sezením negativně ovlivněni tak, že se u nich riziko nebezpečných civilizačních chorob nijak zásadně nesnížilo.
Vědci ale přišli na zajímavou věc. Jednoduchou pomůckou je sezení častěji přerušovat. Lidé, kteří trávili penzum svého sezení během dne tímto způsobem (pracovně byli v rámci studie nazvání "breakers"), na tom byli s riziky chorob podstatně lépe než ti, kteří seděli delší dobu v kuse (říkalo se jim při pokusu "prolongers").
Sedíte dlouho a každý den?
Nepomůže vám ani cvičení! Ale...
Sezení je riziko.
Přerušujte.
Co s tím?
Jak to ale udělat? Chceme přece být ve své práci produktivní a ne se v pracovní době rozptylovat věčným pobíháním nebo něčím podobným. Určitě je dobré se i v práci párkrát za den protáhnout nebo si udělat pár dřepů. Velký posun ale můžeme zaznamenat tím, že budeme během práce v dostatečně krátkých intervalech střídat sezení se stáním.
Přesně vím, o čem mluvím. I já jsem tento problém řešil. Pokud máte vhodné části nábytku a vystačíte si při práci s notebookem, stačí jej prostě přendat z nižšího na vyšší desku a tak to prostě dělat v průběhu dne několikrát. Pokud ale máte dva a více monitorů, tiskárnu popř. ještě další přístroje připojené k vašemu počítači, dost brzy se tento přístup omrzí. Nehledě na to, že použité části nábytku nemusí být vysoké úplně "na míru" a může tím trpět vaše páteř.
Měňte polohy.
Řešením je polohovací stůl, jehož desku si prostě nastavíte do příslušné výšky podle potřeby. Existují takové mechanické systémy s různou aretací, ale ty předpokládají, že ze stolu nejdřív vše sundáte, nastavíte ho a pak to tam zase nandáte. Teď si ale představte dělat tohle několikrát za den… Nelze použít jiného slova než opruz.
Klika se omrzí.
Pak jsem objevil stoly, u kterých chvíli točíte kličkou, abyste je dostali do správné polohy. Byl jsem si to vyzkoušet a sám sobě jsem si takový stůl nedoporučil. Tou kličkou totiž musíte točit celkem dlouho. Navíc si musíte udělat čárku na zeď, abyste věděli, kam stůl vytočit. Pravda, že některé mají na nohách stupnici jako u metru, ale stejně.
Střídavý, střídavý...zkrátka elektrický proud.
O další level výše jsou stoly s elektrickým motorem, u kterých držíte tlačítko, než se stůl dostane do požadované výšky. Stejně se vám ale většinou nepovede se trefit do požadované polohy hned napoprvé. Je totiž vcelku důležité nastavit výšku (hlavně u stání) optimálně, abyste zbytečně neohýbali krční páteř a neničili si svoji lordózu.Hrozí také situace, že vás to začne štvát natolik, že se nakonec na polohování vykašlete a budete používat stůl jako by byl normální. A to jsou opravdu vyhozené peníze.
Zapamatuj si...
Proto všem doporučuji raději si připlatit cca 2000 Kč za ovládání, které disponuje pamětmi, do nichž je možné uložit 2, 3, někdy i více poloh. Dvě ale pro běžné použití bohatě stačí. Pak už jen zmáčknete čudlík a stůl vám za zhruba 10 sekundvyjede nebo sjede (pochopitelně se vším, co na něm máte), do požadované polohy. Můžete tedy například stisknout tlačítko a odejít si uvařit kávu a nemusíte kontrolovat dosažení požadované pozice. Víte, že na vás stůl bude čekat v poloze, kterou od něho očekáváte.