JAK UPRAVIT STRAVU A ŽIVOTNÍ STYL V SOUVISLOSTI
S KORONAVIREM

BUĎTE CO NEJLÉPE PŘIPRAVENIK informacím uvedeným na této stránce poskytuji na čísle 734 630 756 telefonické konzultace pro mé klienty až do odvolání ZDARMA. A to v pracovní dny od 9 do 17 hodin. Konzultace po telefonu k ostatním tématům (změna jídelníčku, výběr potravin apod.) poskytuji do konce dubna s 50 % slevou.

Celosvětově se objevují zprávy o zbytečném nadužívání dezinfekčních prostředků. Buďte prosím rozumní a používejte je s rozmyslem. Dlouhodobé používání antibakteriálních mýdel a pracích prostředků škodí životnímu prostředí! Škodí i vám, pokud je ve zvýšené míře vdechujete nebo se vám dostávají do stravy a pití.
Rozhodl jsem se také dále neprezentovat zde obecná doporučení. Jednak je dost oficiálních míst, která tyto informace dosyta poskytují a jednak mi některá přestávají dávat smysl. Budu se proto držet svého kopyta a poskytovat zde své osobní obecné zkušenosti a především informace související s výživou, doplňky stravy a pohybovou aktivitou.

Je třeba předeslat, že dále uvedené informace ohledně potravin a doplňků stravy vás ani neochrání před nákazou ani nevyléčí, pokud se nakazíte. KAŽDÉ POSÍLENÍ VAŠEHO ORGANISMU VŠAK MŮŽE PŘIJÍT VHOD A ZVÝŠIT VAŠE ŠANCE NA ÚSPĚŠNÉ ZOTAVENÍ. Uvádím zde pouze informace ze zdrojů, které považuji za důvěryhodné, případně můj osobní náhled na související problematiku. Tato stránka slouží pouze pro informační účely a ne pro zdravotní doporučení.

Dejte si také pozor na nabídku různých preparátů na některých webových stránkách, kde jsou doporučovány naprosto přehnané dávky některých vitamínů, minerálů a dalších látek, které mohou způsobit nerovnováhu v organismu a nadělat víc škody než užitku, protože např. omezí vstřebávání dalšího minerálu nebo vitamínu!!! Vyvarujte se také pití a vdechování různých dezinfekcí a bělidel a podobných chemikálií!!!

RYBÍ OLEJ, OMEGA-3 KYSELINY A VITAMÍN D

Pro zmírnění rizika výskytu těžkých příznaků onemocnění při případné nákaze koronavirem je doporučeno zabezpečit tělu dostatečný přísun mastných kyselin skupiny omega-3 a vitamínu D. Na stránkách Státního zdravotního ústavu ČR (SZÚ) o tom informuje Prof. Ruprich. Podrobnější informace si můžete přečíst v tomto pdf souboru.

Epamaris oil
olej s obsahem omega-3 mastných kyselin

Obrázek balení preparátu Epamaris oil

VitaD3caps
kapsle s vitamínem D

Obrázek balení preparátu VitaD3caps

Omega-3 kyseliny jsou obsaženy například v produktech Finclubu Epamaris oil, který obsahuje i vitamín D, a Epamarcaps strong. Vitamín D je také obsažen mimo jiné v produktech VitaD3caps a VitaK2+D3tabs.

ECHINACEA A ZINEK

Studie v laboratořích (ale ne na lidech) ukazují, že některé druhy echinacey (např. echinacea purpurea) mohou zamezit množení koronavirů. Je třeba ale férově podotknout, že v současné době není jediný důkaz, že by užívání přípravků z echinacey chránilo lidi před virovou nákazou nebo ji dokázalo vyléčit.
Jeden z výrobců echinaceových přípravků financoval studii, která v laboratorních podmínkách naznačovala schopnost echinacey (resp. přípravku vyrobeného z rostliny a kořene) zamezit množení virů (HCoV) 229E, MERS- a SARS-CoV a vědci, kteří výzkum prováděli, se domnívají, že bude mít podobný účinek i na SARS-CoV-2, který způsobuje současnou epidemii. Studie však nebyla publikována v žádném z renomovaných časopisů ani nebyla řádně revidována.

Echinfis
alkoholový extrakt z echinacey

Obrázek balení preparátu Echinfis 100 ml

Zinkofresh
tablety se zinkem a pelargónií pro rozpuštění v ústech

Obrázek balení preparátu Zinkofresh

Podobně je to se zinkem. Patolog Dr. James Robb se podělil o své poznatky ohledně zinkových pastilek s rodinou e-mailem, ten se objevil na sociální síti a stal se z něj rázem virál. Jeho poznatky vycházejí ze studie, která opět na buněčných kulturách v laboratoři prokázala, že zinek zabraňoval viru replikovat se uvnitř buněk. Zinek obecně podle např. této finské studie zmírňuje symptomy virových infekcí, zvláště pokud se nechá působit přímo v krku. Proto se Dr. Robb v e-mailu zmiňoval o zinkových pastilkách.
Je však třeba mít na paměti, že doporučená denní dávka zinku pro dospělého člověka je kolem 11 - 15 mg. Tato dávka by se neměla dlouhodobě překračovat, ledaže by lékař určil jinak. Není třeba se zinkem předávkovávat, jelikož odolnost organismu se za jeho přispění stejně zvyšuje pouze, pokud je tohoto prvku v těle nedostatek. Při nadměrných dávkách zinku se snižuje vstřebatelnost mědi apod. Proto by měl být příjem zinku v rozumných mezích.
Zinek se vyskytuje přirozeně v hojné míře např. v ústřicích. Najít ho můžete ale také např. v cucavých tabletách Zinkofresh, který navíc obsahuje standardizovaný patentovaný výtažek z kořene jihoafrické pelargónie. U extraktu z kořene jihoafrické pelargónie byly v rámci studií taktéž zaznamenány antivirové účinky kromě jiných i u virů z rodiny lidských koronavirů. Extrakt je také na základě výsledků výzkumu doporučován jeho výrobci pro zkrácení a zmírnění onemocnění horních cest dýchacích.
Tento extrakt však nelze považovat za prevenci ani přímou léčbu onemocnění COVID-19.

DRASLÍK

Výzkum Dr. Dona Čena z univerzity ve Wen-Čou v Číně ukazuje, že téměř všichni pacienti nakažení koronavirem trpěli hypokalémií tedy nedostatkem draslíku. Doplnění draslíku bylo podle tohoto výzkumu jedním z faktorů zlepšení stavu pacientů. Draslík můžete najít v ovoci a zelenině, především v banánech, meruňkách a rajčatech. Draslík obsahuje také produkt Finclubu s názvem Optisaltabs.

OSTATNÍ PRODUKTY

Dále bych doporučil pořízení produktů Mycelcaps a Bi-iomare caps, u kterých mám já osobně i mnoho mých klientů subjektivně dobré zkušenosti s podporou celkové odolnosti organismu.
Nejnovějším přírůstkem mezi látkami, které vypadají nadějně v boji s viry včetně koronavirů je kurkumin. Kurkumin podle této studie znesnadňuje viru napojení na hostitelskou buňku. Najdete jej v různých kari směsích koření nebo lze koupit i samotnou sušenou drcenou kurkumu, kde bývá kurkuminu největší koncentrace. Pokud chcete mít jistotu jakým množstvím této látky svůj organismus saturujete, můžete si pořídit např. produkt Finclubu Fortesatabs, který jej obsahuje.

CO JÍST?

V tomto směru je doporučení relativně prosté. Zásoby mouky nechte raději červům. Jezte především dostatečné množství zeleniny a ovoce. Volně prodávanou zeleninu a ovoce před použitím pokud možno důkladně omyjte. Pokud máte strach z nákazy, kupujte mražené výrobky.

Co se týká definice dostatečného množství, já osobně za něj považuji denně cca 300 g zeleniny (čerstvé i tepelně upravené v součtu vyjma brambor) a k tomu ještě asi 200 g ovoce (čím nižší glykemický index, tím lepší).

Existují však ale i látky, u kterých byl zaznamenán efekt přímo na koronavirus. Ve většině případů se však nejednalo o variantu COVID-19, ale o již dříve známé koronaviry.

Dr. Mercola a jiní uvádí na svých stránkách např. tzv. kvercetin, který se hojně vyskytuje ponejvíce v kaparech (i nakládaných) a švestkách (možno i sušené).
Již výše zmíněná nezávislá americká laboratoř uvádí mezi nadějnými potravinami také kokosový olej kvůli jeho obsahu kyseliny laurové, která prokazuje antivirový efekt.
Pokud si chcete koupit něco, co vydrží a dodá tělu vhodné živiny, pořiďte si kvalitní olivový olej, pár sardinek ve vlastní šťávě a pár pytlíků obyčejných, neslazených ovesných vloček nebo nějakého neupraveného zrní, třeba špaldy. Vykašlete se na mouku a mléko.

CVIČENÍ

Ani v průběhu epidemie bychom se neměli přestávat hýbat. Venku doporučuji hlavně chodit.
Můžete pochopitelně také cvičit doma nebo na zahradě. Výhodu mají ti s rotopedem případně dalšími podobnými zařízeními, protože ta mohou při správném nastavení zastat aerobní část cvičení.
Intenzivní formu pohybu může zabezpečit sestava jako je třeba moje oblíbená "merkolovka".
Jako rezistenční cviky můžete použít pomalé dřepy, kliky (i ty dámské z kolen, než se vytrénujete). Nebo se někde pověste (myslím samozřejmě za ruce) a zkuste se všemožně přitahovat. Bříšní svaly můžete procvičit zvedáním natažených nohou v sedě či v leže. Za rezistenční cvičení se v podstatě dá považovat
i PĚT TIBEŤANŮ, pokud nespěcháme, děláme cviky poctivě, v dostatečném počtu opakování a správně při tom dýcháme.

UV ZÁŘENÍ

Dalším pomocníkem pro boj s koronavirem je UV záření. Konkrétně je nejefektivnější UVC záření s vlnovou délkou kolem 240 nm. V Číně začali používat UV trubice na dezinfekci hromadné dopravy. Záření se dostane i do špatně přístupných míst, kam dezinfekce ne. Může být také ekonomicky méně nákladné. Dá se použít v nejnutnějších případech, kdy není dostatek ochranných pomůcek např. na dezinfekci roušek či respirátorů (dle návodu, který obdrželi zaměstnanci některých institucí spolu s nedostatečným množstvím respirátorů, stačí 3 minuty z každé strany). Nejméně nákladným způsobem, na který jsem přišel, je pořízení stolní lampičky s paticí G23 (např. na tomto e-shopu za cca 300 Kč) a příslušné G23 germicidní UVC trubice (např. na tomto e-shopu za cca 170 Kč). To jsem tedy udělal já.
POZOR!! UV-C ZÁŘENÍ JE PRO ČLOVĚKA ŠKODLIVÉ! LAMPU ZAPNĚTE A JDĚTE PRYČ!

PŘEŽÍVÁNÍ KORONAVIRU NA RŮZNÝCH POVRŠÍCH

Koronavirus se drží na lepenkových krabicích déle než jeho předchůdce. Zhruba jeden den. Zjistila to v minulých dnech publikovaná studie. Nejdéle se udrží na plastu a nerezové oceli. A to konkrétně 2 - 3 dny. Tyto hodnoty jsou uváděné pro situaci, kdy již byl virus na daném povrchu nedetekovatelný. Infikovatelnost se dramaticky snižuje již po uplynutí tzv. poločasu rozpadu, který je v tomto případě v řádu hodin. Při provádění studie bylo také prostředí pro virus podstatně příznivější, než je třeba při posílání balíku a běžných povětrnostních podmínkách. Můžeme se tedy domnívat, že "normálně" bude doba přežití viru kratší. Podrobnosti si můžete přečíst např. v tomto článku na stránkách českého rozhlasu.

DEZINFEKCE

Nepoužívejte dezinfekce tam, kde nemusíte! Ničíte tím i prospěšné bakterie ve vašem okolí.
Pro poškození fosfolipidové membrány viru stačí jakékoli rozpouštědlo, které rozkládá tuky - tedy mýdlo nebo jarová voda nebo libovolný odmašťovač (např. CODI). Na ruce není potřeba používat antibakteriální mýdlo, pokud máte k dispozici vodu. Stačí mýdlo normální, ale mydlete pečlivě, alespoň po dobu 20 sekund, jelikož viry mají tendenci ulpívat na pokožce. Nezapomeňte také na nehty.
V podmínkách, kde není voda a mýdlo k dispozici, mějte ideálně po ruce gel s obsahem alespoň 60% alkoholu. Kdo patří k těm šťastným a stihl si koupit náš čistící gel s aloe vera ANIAN, může ho v klidu pro tyto účely použít. Obsahuje totiž 70% alkoholu. Navíc dle mé osobní zkušenosti nevysušuje pleť jako jiné podobné výrobky, které jsem zkoušel.

Pokud by někoho napadlo, že by bylo dobré se výše zmíněných rozpouštědel napít, abychom zlikvidovali viry uvnitř těla, musím vás zklamat. V žádném případě to nedělejte. Za prvé si můžete poškodit vaše vnitřní orgány a za druhé se virus při napojení na hostitelskou buňku zbavuje tukového obalu, takže by to stejně bylo k ničemu.

ROUŠKY A RESPIRÁTORY

Jelikož ochranných pomůcek u nás je pomálu, je nutno se mnohdy obracet do zahraničí. Respirátory a roušky se dají objednat např. na Amazonu, což jsem udělal já. Dodací lhůty nejsou úplně optimální (mně to ukazovalo v nejlepším případě pátek 27.3.), ale po planých slibech vyskytujících se v našich médiích je to možná větší jistota.
Problém je, že můžete narazit na jiné značení úrovně ochrany. Např. N90, N95, N99, P100, N100, KN95, FFP1, FFP2 atd. Odkaz na srovnávací tabulku přikládám. V kostce je to tak, že respirátory se testují na prostupnost částic o velikosti 0,3 mikronu a u N a KN norem rovnou vydedukujete jejich účinnost v podobě procenta zachycení těchto částic. Koronavirus je menší. Uvádí se kolem 100 nm. Nicméně respirátory se testují na 0,3 mikronu proto, že menší částice vykonávají tzv. Brownův pohyb. Lze si to představit, jako kuličku při pinballu. Tak kmitá např koronavirus mezi ostatními částicemi. Z toho tedy lze vyvodit, že u menších částic je menší pravděpodobnost, že se dostanou skrz, pokud se tam s nimi nedostanou ty větší, mezi kterými kmitají. Evropské normy P1,P2,P3 mají efektivitu 80, 94 resp. více než 99 procent. Pokud si tedy koupíte respirátor v normě N95 (95 %) jste někde mezi P2 a P3. Přikládám také pro případ odkaz na podrobnější článek o normách v angličtině. K případnému nejnutnějšímu znovupoužití respirátor hned po sejmutí z obličeje z obou stran postříkejte dezinfekcí a nechte zaschnout nebo použijte UV-C záření!

JAK OBJEDNÁVAT, PLATIT A VYZVEDÁVAT ZBOŽÍ

Aktuální otevírací dobu distribučních center Finclubu najdete na této stránce . Plzeňské DC je otevřeno jako obvykle. Pracovníci distribučního centra mají k dispozici respirátory, dezinfekci povrchů i rukou resp. jednorázové rukavice a používají pravidelně tyto prostředky k vaší i své maximální ochraně.
Pro další snížení rizika prosím objednávky nejprve volejte na čísla 739 448 666 nebo 377 267 500 či zasílejte na e-mail:plzen.fin@volny.cz a vyčkejte na výzvu k odběru na našem distribučním centru v Plzni nebo uveďte adresu, na kterou chcete zboží zaslat. Domluvte se pokud možno na bezhotovostní platbě předem nebo alespoň platbě kartou pro minimalizaci doby strávené na distribučním centru a omezení manipulace s hotovostí. Platby hotově přijímáme, ale používejte je prosím pouze v krajním případě.

Další informace pro vás připravuji.

ZDROJE INFORMACÍ

ConsumerLab
SZÚ
NCBI

KONTAKT

Potřebujete více podrobností? Napište nám!

Bendova 26, 301 00 PLZEŇ

Martin Pausar - konzultace výživa a obchod
Mobil: +420 734 630 756
Telefon: +420 377 267 500
Email: info@pausar.com

Helena Vinařová - osobní trenérka
Mobil: +420 777 260 890
Email: helenavinar@seznam.cz

Jan Pitel - vedoucí DC Finclub Plzeň
Mobil: +420 739 448 666
Telefon: +420 377 267 500
Email: plzen.fin@volny.cz