ZVYKNĚTE SI BÝT ZDRAVÍ A VE FORMĚ!

VYPĚSTUJTE SI ZDRAVÉ ZVYKY.

Covid-19 a prevence.

JAK UPRAVIT STRAVU A ŽIVOTNÍ STYL V SOUVISLOSTI S KORONAVIREM


BUĎTE CO NEJLÉPE PŘIPRAVENI

K informacím uvedeným na této stránce poskytuji na čísle 734 630 756 telefonické konzultace pro mé klienty až do odvolání ZDARMA. A to v pracovní dny od 9 do 17 hodin. Konzultace po telefonu k ostatním tématům (změna jídelníčku, výběr potravin apod.) poskytuji do odvolání mým klientům a taktéž všem členům Finclubu s 50 % slevou.

Celosvětově se objevují zprávy o zbytečném nadužívání dezinfekčních prostředků. Buďte prosím rozumní a používejte je s rozmyslem. Dlouhodobé používání antibakteriálních mýdel a pracích prostředků škodí životnímu prostředí! Škodí i vám, pokud je ve zvýšené míře vdechujete nebo se vám dostávají do stravy a pití.
Rozhodl jsem se také dále neprezentovat zde obecná doporučení. Jednak je dost oficiálních míst, která tyto informace dosyta poskytují a jednak mi některá přestávají dávat smysl. Budu se proto držet svého kopyta a poskytovat zde své osobní obecné zkušenosti a především informace související s výživou, doplňky stravy a pohybovou aktivitou.

Virus se zeleným pozadím

UPOZORNĚNÍ


Je třeba předeslat, že dále uvedené informace ohledně potravin a doplňků stravy vás ani neochrání před nákazou ani nevyléčí, pokud se nakazíte. KAŽDÉ POSÍLENÍ VAŠEHO ORGANISMU VŠAK MŮŽE PŘIJÍT VHOD A ZVÝŠIT VAŠE ŠANCE NA ÚSPĚŠNÉ ZOTAVENÍ. Uvádím zde pouze informace ze zdrojů, které považuji za důvěryhodné, případně můj osobní náhled na související problematiku. Tato stránka slouží pouze pro informační účely a ne pro zdravotní doporučení.

Dejte si také pozor na nabídku různých preparátů na některých webových stránkách, kde jsou doporučovány naprosto přehnané dávky některých vitamínů, minerálů a dalších látek, které mohou způsobit nerovnováhu v organismu a nadělat víc škody než užitku, protože např. omezí vstřebávání dalšího minerálu nebo vitamínu!!! Vyvarujte se také pití a vdechování různých dezinfekcí a bělidel a podobných chemikálií!!!

Houby v misce (autor: Peter Oslanec)

RYBÍ OLEJ, OMEGA-3 KYSELINY A VITAMÍN D


Pro zmírnění rizika výskytu těžkých příznaků onemocnění při případné nákaze koronavirem je doporučeno zabezpečit tělu dostatečný přísun mastných kyselin skupiny omega-3 a vitamínu D. Na stránkách Státního zdravotního ústavu ČR (SZÚ) o tom informuje Prof. Ruprich. Podrobnější informace si můžete přečíst v tomto pdf souboru. Omega-3 kyseliny jsou obsaženy například v produktech Finclubu Epamaris oil, který obsahuje i vitamín D, a Epamarcaps strong. Vitamín D je také obsažen mimo jiné v produktech VitaD3caps a VitaK2+D3tabs.

Produkt Finclubu Epamaris Oil (omega-3)

ECHINACEA


Studie v laboratořích (ale ne na lidech) ukazují, že některé druhy echinacey (např. echinacea purpurea) mohou zamezit množení koronavirů. Je třeba ale férově podotknout, že v současné době není jediný důkaz, že by užívání přípravků z echinacey chránilo lidi před virovou nákazou nebo ji dokázalo vyléčit.
Jeden z výrobců echinaceových přípravků financoval studii, která v laboratorních podmínkách naznačovala schopnost echinacey (resp. přípravku vyrobeného z rostliny a kořene) zamezit množení virů (HCoV) 229E, MERS- a SARS-CoV a vědci, kteří výzkum prováděli, se domnívají, že bude mít podobný účinek i na SARS-CoV-2, který způsobuje současnou epidemii. Studie však nebyla publikována v žádném z renomovaných časopisů ani nebyla řádně revidována.

Preparát Finclubu Echinfis 100 ml (Alkoholový výtažek z echinacey)

ZINEK


Nadějně to vypadá také se zinkem. Patolog Dr. James Robb se podělil o své poznatky ohledně zinkových pastilek s rodinou e-mailem, ten se objevil na sociální síti a stal se z něj rázem virál. Jeho poznatky vycházejí ze studie, která opět na buněčných kulturách v laboratoři prokázala, že zinek zabraňoval viru replikovat se uvnitř buněk. Zinek obecně podle např. této finské studie zmírňuje symptomy virových infekcí, zvláště pokud se nechá působit přímo v krku. Proto se Dr. Robb v e-mailu zmiňoval o zinkových pastilkách.
Je však třeba mít na paměti, že doporučená denní dávka zinku pro dospělého člověka je kolem 11 - 15 mg. Tato dávka by se neměla dlouhodobě překračovat, ledaže by lékař určil jinak. Není třeba se zinkem předávkovávat, jelikož odolnost organismu se za jeho přispění stejně zvyšuje pouze, pokud je tohoto prvku v těle nedostatek. Při nadměrných dávkách zinku se snižuje vstřebatelnost mědi apod. Proto by měl být příjem zinku v rozumných mezích.
Zinek se vyskytuje přirozeně v hojné míře např. v ústřicích. Najít ho můžete ale také např. v cucavých tabletách Zinkofresh, který navíc obsahuje standardizovaný patentovaný výtažek z kořene jihoafrické pelargónie. U extraktu z kořene jihoafrické pelargónie byly v rámci studií taktéž zaznamenány antivirové účinky kromě jiných i u virů z rodiny lidských koronavirů. Extrakt je také na základě výsledků výzkumu doporučován jeho výrobci pro zkrácení a zmírnění onemocnění horních cest dýchacích.
Tento extrakt však nelze považovat za prevenci ani přímou léčbu onemocnění COVID-19.

Preparát Finclubu Zinkofresh (jihoafrická pelargónie, zinek, vitamin C)

CO JÍST?


SPRÁVNÁ STRAVA JE DŮLEŽITÁ I BEZ PANDEMIE.

V tomto směru je doporučení relativně prosté. Jezte především dostatečné množství zeleniny a ovoce. Volně prodávanou zeleninu a ovoce před použitím pokud možno důkladně omyjte. Pokud máte strach z nákazy, kupujte mražené výrobky.

Co se týká definice dostatečného množství, já osobně za něj považuji denně cca 300 g zeleniny (čerstvé i tepelně upravené v součtu vyjma brambor) a k tomu ještě asi 200 g ovoce (čím nižší glykemický index, tím lepší).

Existují však ale i látky, u kterých byl zaznamenán efekt přímo na koronavirus. Ve většině případů se však nejednalo o variantu viru způsobující Covid-19, ale o již dříve známé koronaviry.

Dr. Mercola a jiní uvádí na svých stránkách např. tzv. kvercetin, který se hojně vyskytuje ponejvíce v kaparech (i nakládaných) a švestkách (možno i sušené).
Již výše zmíněná nezávislá americká laboratoř uvádí mezi nadějnými potravinami také kokosový olej kvůli jeho obsahu kyseliny laurové, která prokazuje antivirový efekt.
Pokud si chcete koupit něco, co vydrží a dodá tělu vhodné živiny, pořiďte si kvalitní olivový olej, pár sardinek ve vlastní šťávě a pár pytlíků obyčejných, neslazených ovesných vloček nebo nějakého neupraveného zrní, třeba špaldy.

Zelenina na dřevěné desce.

CVIČENÍ


POHYB NÁS UDRŽUJE V LEPŠÍ KONDICI.

Ani v průběhu epidemie bychom se neměli přestávat hýbat. Venku doporučuji hlavně chodit.
Můžete pochopitelně také cvičit doma nebo na zahradě. Výhodu mají ti s rotopedem případně dalšími podobnými zařízeními, protože ta mohou při správném nastavení zastat aerobní část cvičení.
Intenzivní formu pohybu může zabezpečit sestava jako je třeba moje oblíbená "merkolovka".
Jako rezistenční cviky můžete použít pomalé dřepy, kliky (i ty dámské z kleku, než se vytrénujete). Nebo se někde pověste (myslím samozřejmě za ruce) a zkuste se všemožně přitahovat. Bříšní svaly můžete procvičit zvedáním natažených nohou v sedě či v leže. Za rezistenční cvičení se v podstatě dá považovat
i PĚT TIBEŤANŮ, pokud nespěcháme, děláme cviky poctivě, v dostatečném počtu opakování a správně při tom dýcháme.

Dvě siluety při běhu.

Aktuální příspěvky: